Skip to main content

Systemutvecklare i .Net till Örebro (ref 01001)

By 16 mars, 2023mars 21st, 2023Data/IT
Roll Systemutvecklare
 Kompetensområde Data/IT
 Startdatum 2023-04-03
 Slutdatum 2025-04-02
 Omfattning 100%
 Ort Örebro
Land Sweden
 Sista svarsdatum 2023-03-22 (Offerter kommer att behandlas löpande)
 Kontaktperson Robert Glamin (cv@keyman.se | 0730-300 000)
 Referensnummer #9124
Övergripande uppdragsbeskrivning

Vi söker nu en Systemutvecklare i .Net med kompetensnivå 3.

Kunden söker förstärkning till ett utvecklarteam på IT-avdelningen i Örebro. Uppdraget är att bidra i teamets utvecklings- och förvaltningsarbete av några olika system som stöttar den viktiga statistikproduktionen och analysen av arbetsmarknadsstatistik och utbildningsstatistik.

Teamets arbetsuppgifter har en stark tonvikt inom databasområdet så en bakgrund som databasutvecklare är önskvärd.

IT-arbete hos kunden sker teambaserat, där arbete utförs både i grupp och enskilt och metoderna är Scrum, Kanban eller en kombination av båda.

Beskrivning:
  • arbeta med krav, utveckling och test men med tonvikt på utveckling
  • jobba med utvecklingsarbete både i front- och backend, där du arbetar med vidareutveckling och förvaltning i befintliga system
  • arbeta i ett team i nära samarbete med slutanvändare och kravställare
  • tillsammans med teamet arbeta främst med system för statistikproduktion och analys på IT-sektionen för Statistik & Analys.
Uppdragsplats: Örebro samt distans 2 dagar/vecka.
Skallkrav

Uttrycka sig väl i tal och skrift på svenska.
Arbetat 4 år inom aktuell roll
Ha mycket goda kunskaper inom MS SQL Server utveckling
Ha erfarenhet/kompetens inom SSIS, MS Visual Studio, C#.Net, Windows Forms, Källkodshantering (med GIT)

Börkrav

Erfarenhet/kompetens inom Azure DevOps, API:er, Asp.NET MVC, jQuery, SSRS/Power BI, VB.net, HTML/Javascript/CSS
Erfarenhet av att jobba med Scrum, Kanban

Övriga krav

Bifoga CV i Wordformat under fliken Dokument. CV:t är en viktig del i utvärderingen av konsulten. Det ska tydligt visa att konsulten har den kompetens och erfarenhet som efterfrågas för det aktuella uppdraget.
Offert för detta uppdrag måste skickas in via KeySourcingTool. Svar via mail kommer att få begränsad feedback.
Beskriv gärna kort i ”Kommentar” vid de olika kraven hur konsulten uppfyller dessa.

Personliga egenskaper

Kan arbeta självständigt såväl som i team
Kommunikativ
God social förmåga
Lösningsorienterad

Övrig information

Option på förlängning

 


 

Att offerera på detta uppdrag

OFFERERA PÅ DETTA UPPDRAG VIA KEYSOURCINGTOOL (Prioriterad)

Mailofferter ska innehålla följande information

  1. Konsultens CV bifogat (helst i Wordformat)
  2. En kortfattad summering (ska beskriva konsultens kompetens jämfört med uppdragets krav och behov)
  3. Konsultens timarvode (SEK exkl moms)
  4. Konsultens tillgänglighet (Startdatum och omfattning)
  5. Bekräftelse på att ni accepterar, GDPR och “KeyMans allmänna villkor”

OFFERERA PÅ DETTA UPPDRAG VIA E-POST
OBS! Begränsad återkoppling erhålls för offerter som kommer via e-post.


 

Tillbaka till aktuella uppdrag