Databasadministratör MySQL till Pensionsmyndigheten

februari 5, 2025
Roll Databasadministratör
Kompetensområde Data/IT
Startdatum 2025-02-20
Slutdatum 2026-01-30
Omfattning 100%
Ort Stockholm
Land Sweden
Sista svarsdatum 2025-02-10 (Offerter kommer att behandlas löpande)
Kontaktperson Ellinor Jakobsson (ellinor.jakobsson@keyman.se | 072-529 43 56)
Referensnummer #12809
Övergripande uppdragsbeskrivning

Vi söker nu en Databasadministratör MySQL till Pensionsmyndigheten.

Uppdraget omfattar:
I din roll som databasadministratör för Pensionsmyndighetens produktionskritiska MySQL databaser kommer du att ingå i myndighetens Databasteam som har helhetsansvaret för att säkerställa en effektiv och säker drift, samt hög tillgänglighet av myndighetens produktionskritiska databaser (PostgreSQL, MySQL, Oracle DB samt Microsoft SQL Server). Teamet är idag 8 databasadministratörer som är specialister inom de olika databasmotorerna, ScrumMaster samt Produktägare. 

Vi jobbar utifrån det agila ramverket SAFe, Databasteamet är ett av teamen i Tvärbanan som är det agila tåg på myndigheten som ansvarar för att leverera stabil och säker leverans av IT-produktionen på myndigheten.

Pensionsmyndigheten tillämpar hybridarbete vilket innebär att du kommer att arbeta på plats på kontoret i Hornstull i Stockholm upp till 3 dagar i veckan, med möjlighet att arbeta hemifrån 2 dagar via dator som myndigheten tillhandahåller. 

Rollen som databasadministratör för MySQL-databaser innebär ett tätt samarbete med specialister och utvecklare för att hitta de bästa lösningarna. 
I dina dagliga arbetsuppgifter ingår att säkerställa en stabil driftsmiljö. Du kommer att felsöka, utföra installationer och livscykelhantering.

Skallkrav

Ha god erfarenhet av MySQL (uppgradering, tuning, backup)
Har god erfarenhet av Puppet
Har god erfarenhet av Git, Subversion, CVS, Mercurial eller motsvarande
Ha god erfarenhet av Linux
Uppdragsavtalet från KeyMan måste tecknas direkt med det bolag konsulten är anställd i (inget annat tillåts av PM)

Börkrav

Erfarenhet av xtrabackup
Erfarenhet av agilt arbete
Erfarenhet av Galera eller Oracle MySQL kluster

Övriga krav

Offert för detta uppdrag måste skickas in via KeySourcingTool. Svar via mail kommer att få begränsad feedback
Bifoga CV på SVENSKA i Wordformat under fliken Dokument. CV:t är en viktig del i utvärderingen av konsulten. Det ska tydligt visa att konsulten har den kompetens och erfarenhet som efterfrågas för det aktuella uppdraget
Beskriv gärna i ”Kommentar” vid de olika kraven hur konsulten uppfyller de olika kraven
Uppdraget kräver att konsulten ska vara svensk medborgare
Registerkontroll nivå 2 (SUA) av konsulten kommer att genomföras. Se info i bifogat dokument
Uppfyller konsultbolaget samtliga punkter i 13 kap. LOU enligt bifogat utdrag från LOU 2016:1145?
Offererat timpris ska inkludera samtliga kostnader, t.ex. res- och restidskostnader samt övriga kostnader kopplade till konsultens vistelse i Stockholm.
Leverantören intygar att konsult- och ansvarsförsäkring finns som täcker denna typ av uppdrag enligt branschstandard

Personliga egenskaper

SERVICEINRIKTAD. Är tillmötesgående i sitt bemötande. Har intresse, vilja och förmåga att hjälpa andra och anstränger sig för att leverera lösningar.
PROBLEMLÖSANDE ANALYSFÖRMÅGA. Arbetar bra med komplexa frågor. Analyserar och löser komplicerade problem
SAMARBETSFÖRMÅGA Arbetar bra med andra människor. Relaterar sig till dem på ett lyhört och smidigt sätt. Lyssnar, kommunicerar och löser konflikter på ett konstruktivt sätt.
ENERGISK Har förmåga att arbeta hårt och har ett eget driv och vill bidra med energi och engagemang på sitt arbete.
KVALITETSMEDVETEN Är noggrann och väl medveten om mål, kvalitetsstandard och säkerhet.

Övrig information

Option på förlängning längst t.o.m. 31 december 2027.

Uppdragsavtalet ska utan undantag, och oavsett bolagsstruktur, tecknas mellan KeyMan AB och det bolag där konsulten som utför/offereras/levereras till uppdraget har sin anställning. Detta är ett krav från Pensionsmyndigheten p.g.a. registerkontrollen (SUA).

För information om kapitel 13 LOU se bifogat dokument.

I bilaga ”Allmänna villkor konsultavtal KeyMan AB Rev. D, 2022-01-25” utgår punkten ”Kundbearbetning”. Den punkten gäller inte för detta uppdrag.

För eventuella frågor kontakta Ellinor Jakobsson, mobilnummer 072-529 43 56

 


(Om du är helt ny användare och vill registrera dig och ditt bolag i KeySourcingTool – Klicka här)

(Om ditt bolag redan är registrerat i KeySourcingTool men behöver bli affärspartner med KeyMan – Klicka här)

 

Logga in